Obavijest roditeljima

Autor: Sara Grebenar, 5. 2. 2022.

Poštovani roditelji,

A) TESTIRANJE UČENIKA
Danas se ministar Fuks putem MTeamsa obratio ravnateljima svih škola Hrvatske s temom testiranja vaše djece ponedjeljcima prije nastave.
Činjenice:
1. testiranje rade roditelji
2. testiranje je NEOBAVEZNO
3. tko ne želi testirati svoje dijete u školu će, ako želi (a ne mora) vratiti Izjavu kojom isto potvrđuje
4. distribucija testova po školama počinje tijekom sljedećeg tjedna (vjerojatno u petak, 11.2.2022.)
5. testiranja počinju s ponedjeljkom 14. veljače
6. učitelji NEĆE voditi evidenciju o testiranju učenika
7. učenik koji je bolestan (od bilo kakve bolesti) ostaje kod kuće i upravo se tako tretira. Kao "nekad". Upisuju se izostanci.
8. čim dođu detaljne upute Ministarstva, bit ćete s njima upoznati, a obećano nam je da će to biti početkom sljedećeg tjedna

B) PREHRANA UČENIKA
Što se tiče prehrane vaše djece u školskoj kuhinji činjenice su sljedeće:
Tjedni jelovnici se rade prema preporukama HZJZ-a koje dobivamo i kojih se u velikoj mjeri i pridržavamo. Dostupni su na stranicama HZJZ-a, a naš jelovnik je na našim stranicama.
Tijekom proteklog tjedna veći dio učenika nije pohađao nastavu. Namirnice za taj tjedan "bez" učenika su naručene dva tjedna ranije, a što je i nužna praksa kako bi se osigurala njihova dostava. Zbog malog broja učenika u proteklom tjednu stvorile su se zalihe i za ovaj tjedan nije naručena hrana već smo učenicima pripremali hranu koja je ostala nepripremljena (naravno, rok trajanja te hrane je neupitno valjan). Hrana se priprema prema školskom jelovniku preporučenom od strane HZJZ-a. Kao ogledni primjerak u prilogu je preporuka HZJZ-a za školski jelovnik za razdoblje od 14. do 18. veljače kojeg ćemo se od tog ponedjeljka strogo pridržavati. Tjedni jelovnik se, ponavljam, redovito objavljuje na web stranici škole.

Od vaših preporuka, dakle, preporuka roditelja koje su posljedica informacija koje dobivate od djece, uvažit ćemo sljedeće:
- učenicima ćemo ponuditi, pored mlijeka na sobnoj temperaturi i toplo mlijeko u vrčevima (za cornfleks ili slično)
- sendviči će biti bogatiji sa raznovrsnijim "punjenjem" za što ćemo nabaviti električnu mesoreznicu i sastojat će se od podloge i "poklopca" s punjenjem
- za učenike će uvijek biti spremne repete (iako ih i sada imamo na svakom obroku)
- nećemo naručivati rezani kruh jer je jedan od prigovora da su šnite pretanke.

U nastavku moram napomenuti kako se u školi hrani velik broj učenika i svaki od njih ima svoje navike u prehrani i neku hranu djeca ne vole (činjenica).
Kako biste imali bolji uvid u rad kuhinje u prilogu je i raspored obroka.
Jedan od prigovora je i na odnos kuhara prema učenicima. Situacije su pojedinačne i po utvrđivanju činjenica s kuharom obavljam razgovore o načinu ophođenja s učenicima. Bilo je određenih anomalija i svaka je situacija riješena.

Poštovani roditelji (ponavljam), u svim školama u kojima sam radio (4 škole), uvijek je bio problem upravo prehrana učenika. Prigovori i prijedlozi su bili različite prirode.
Kao učitelj u razredu često sam nailazio na situacije kad "vođa" učenika, bilo dječak ili djevojčica, priđe hrani, zafrkne nosom uz glasno "FUJ" ili "JA TO NE VOLIM" i to bez obzira što je u ponudi, kako je pripremljeno i u kojoj količini. Podigne nosić, okrene se i ode... a njegovi/njeni "sljedbenici" ponove isto. Uzalud moja pedagogija i predavanja o kulturi prehrane, nutritivnim vrijednostima i zdravoj prehrani... On/ona je rekla da to ne valja.

I, da se vratim na prvu temu: testiranje i dolazak učenika u školu.
MOLIM VAS, nemojte na nastavu slati dijete s bilo kakvim simptomima prehlade, a niste ga testirali. Imate test, nemojte ga odbijati, koristite ga prema predloženom rasporedu, a ako ga odbijate koristiti prema predloženom rasporedu, koristite ga kad primijetite bilo kakve simptome. U apoteci mu je cijena 40-ak kn, a vi ga imate besplatno. Odluka je vaša. Nećete snositi nikakve "sankcije", nećete biti "obilježeni" ni "ubilježeni" ni u kakvoj "evidenciji". Radi se o ponudi da što prije steknemo normalne uvjete rada. Vjerujem kako ste iz moje posljednje preporuke za ovaj tjedan prepoznali da želim vratiti učenike u učionicu. Napravio sam to tjedan dana ranije u odnosu na preporuku i današnji webinar s ministrom. Djeca koja su bolesna, upravo se tako i tretiraju. Ostaju kod kuće. Djeca koja su zdrava - idu na nastavu. Učenik koji je ostao kod kuće radi kao i "nekada" - prikuplja ili dobiva informacije, od suučenika ili učiteljice/učitelja i nadoknađuje propušteno. Nastava na daljinu više nije obvezna (osim u slučajevima samoizolacije svih učenika nekog razrednog odjela, a za što i dalje postoji teoretska mogućnost).
Vjerujem kako ćemo već s početkom ožujka iz škole maknuti sva ograničenja za učenike (osim nošenja maski) i krenuti prema "starom normalnom" (uz kvalitetniju prehranu!).
Srdačan pozdrav SVIMA!
Andrej Peklić, ravnatelj