Preporuke za pripremu djeteta za polazak u 1. razred
Početak školovanja velika je promjena u životu djeteta. Pred njega će se postupno postavljati sve veći zadaci. Upoznavat će nove osobe, vršnjake i odrasle. Imat će brojne prilike za širenje znanja o svijetu oko sebe i sebi samom te razvijanje važnih vještina i sposobnosti.
Suradnju roditelja i škole vidimo kao zajedničku obavezu poticanja sveukupnog razvoja djeteta: razvijanje pozitivne slike o sebi, povjerenja u sebe i u druge, razvijanje socio-emocionalnih sposobnosti potrebnih za rješavanje različitih životnih problema, te stjecanje znanja i razvijanje kompetencija potrebnih za nastavak školovanja.
Do početka školske godine ostalo je nekoliko mjeseci. Savjetujemo da ne vježbate s djetetom čitanje, pisanje i računanje. To će naučiti u školi. Da biste svoje dijete što bolje pripremili za suočavanje sa zahtjevima 1. razreda, savjetujemo slijedeće.
- Tijekom ljeta povremeno prošećite s djetetom putem do škole i vježbajte sigurno ponašanje u prometu. Promatrajte kako se ponaša. Povremeno ga pohvalite za primjerena ponašanja i ukažite mu na neprimjerena.
- Zajedno s njim uredite njegov kutak za učenje. Korisno je ako dijete školske obveze izvršava na istom, dobro poznatom mjestu zaštićenom od buke i kretanja.
- Omogućite djetetu i potičite ga da samo brine o svojim stvarima i prostoru u kojem boravi i radi. Za njega je korisno da ima neku obavezu u kući (brisanje prašine, iznošenje smeća, i sl.) I mi ćemo poticati učenike da sami vode brigu o urednosti svog radnog prostora i učionice.
- Njegujte kod njega zdrave navike odlaska na spavanje i ustajanja. Korisno je da odlazi u postelju približno u isto vrijeme, između 20 i 22 sata. Neposredno prije spavanja ne bi trebalo konzumirati tešku hranu ili veće količine hrane i tekućine, te biti izloženo sadržajima i aktivnostima koje će povećati aktivnost uma i tijela (aktivnosti na računalu i mobitelu, igre koje traže snažnu fizičku aktivnost, i sl.). Također je korisno da ustaje u slično vrijeme.
- Ograničite mu korištenje računala i mobitela i potičite ga na igru i druženje s vršnjacima. Jedino tako može razvijati socio-emocionalne vještine potrebne za život i rad među ljudima.
- Potičite ga na sudjelovanje u društvenim igrama (čovječe ne ljuti se, memori, i sl.) To će mu omogućiti da nauči da uživa u pobjedama i podnosi neuspjehe, bude ustrajan, poštuje pravila, bude strpljiv, na primjeren način izražava neugodne i ugodne osjećaje i zauzima se za sebe tako da nikome ne nanosi štetu. Školski uspjeh i kvaliteta života najviše ovise o ovim osobinama.
- Potičite ga na pravilno držanje tijela prilikom sjedenja.
- Potičite dijete na igre snalažljivosti i orijentacije (razvijajte pojmove lijevo-desno, gore-dolje, unutar-izvan).
- Uključujte ga u aktivnosti kojima se razvija spretnost prstiju (rad s tijestom, glinamolom, plastelinom, blatom, rezanje škarama, zabijanje čavala s roditeljem, šivanje i dr.).
- Upućujte dijete na redovno održavanje osobne higijene, samostalno odijevanje i obuvanje.
- Čitajte mu priče i razgovarajte o njima. Postavljajte mu pitanja i odgovarajte na njegova pitanja. Potičite ga da se izražava jasno, dužim rečenicama. Pitajte ga da Vam objasni ono što ne razumijete u njegovom govoru.
- Razgovarajte s djetetom o različitim životnim situacijama. Pitajte ga za njegovo mišljenje. Potičite ga da ga obrazloži.
- Hvalite ga, prije svega, za trud i ustrajnost. Vodite računa da to bude zasluženo i povremeno. Pohvalite i postignuća, ali je trud i ustrajnost važniji, čak i ako nema željenog rezultata.
- Potičite ga da razvija osjećaj ZAHVALNOSTI. Zahvalnost je svijest o onome što nam je potrebno i imamo i/ili dobivamo od drugih. U brojnim istraživanjima je dokazano da o osjećaju zahvalnosti ovisi zadovoljstvo, sreća i mentalno zdravlje.
- Potičite ga i da IZRAŽAVA ZAHVALNOST, riječima i postupcima: da kaže hvala kad dobije nešto ili kad netko učini nešto za njega, da pomogne drugima kad im je pomoć potrebna, da učini nešto za drugu osobu i kad od toga nema osobnu korist.
Vjerujemo da ćemo obostranom suradnjom pozitivno utjecati na sveukupni razvoj Vašeg djeteta i doprinijeti ostvarenju krajnjeg cilja: odgovorno, samostalno, uspješno i zadovoljno dijete.
Pedagoginja Sanja Huljić
Ukoliko vam je potrebna psihološka pomoć možete se obratiti Zavodu za javno zdravstvo Zagrebačke županije na mail adresu
koja se nalazi na web stranici Zavoda:
https://www.zzjz-zz.hr/psiholoska-pomoc/
RASPORED SATI:
Raspored zvonjenja
Prijepodne:
1. sat: 08:00 - 08:45
2. sat: 08:55 - 09:40
3. sat: 09:50 - 10:35
4. sat: 10:45 - 11:30
5. sat: 11:35 - 12:20
6. sat: 12:25 - 13:10
7. sat: 13:15 - 14:00
Poslijepodne:
0. sat: 13:15 - 14:00
1. sat: 14:10 - 14:55
2. sat: 15:05 - 15:50
3. sat: 16:00 - 16:45
4. sat: 16:50 - 17:35
5. sat: 17:40 - 18:25
6. sat: 18:30 - 19:15
Korisni linkovi:
- CARNET
- Ministarstvo znanosti i obrazovanja
- Agencija za odgoj i obrazovanje
- škole.hr
- Forum za slobodu odgoja
- Općina Brdovec
- OŠ Ivana Perkovca
- OŠ Ivane Brlić Mažuranić