> e-Twinning

Breaking News – My Favourite Book

Autor: Ivanka Tomić, 25. 4. 2022.

Učenici naše škole sudjelovali su u e-Twinning projektu Breaking News – My Favourite Book. Cilj je projekta bio popularizacija čitanja i razvoj medijske pismenosti učenika. Učenici su odabrali svoju najdražu pročitanu knjigu te su je prepričali u formi vijesti, a  zatim je partnerska škola snimala videovijesti u trajanju do 5 minuta. Moji su učenici snimali videovijesti na temu "Smogovaca" jer je partnerska škola za nas odabrala tu knjigu. Učenici su samostalno snimali vijesti te su ih montirali i dodali su pozadinu na snimku. Učitelji partnerskih škola organizirali su natječaj za odabir najbolje videovijesti u svojoj zemlji. Projekt je trajao dvije školske godine jer učenici partnerskih škola zbog nepovoljne epidemiološke situacije nisu uspjeli u prošloj školskoj godini snimiti videovijesti. U projektu su sudjelovali partneri iz Hrvatske, Turske, BiH, Slovenije i Sjeverne Makedonije.

Projekt je počeo u rujnu 2020. godine upoznavanjem s projektom, odabirom omiljene knjige, odlukom o načinu rada (samostalno ili s ostalim učenicima iz svoje i drugih partnerskih škola koji su odabrali istu knjigu). U listopadu su se učenici podijelili u timove, a u studenom su pisali sadržaj knjige u formi vijesti. Učenici su do kraja godine upoznavali alate pomoću kojih će snimati vijesti. Početkom 2021. godine zbog nepovoljne epidemiološke situacije škole su radile na daljinu te je među projektnim partnerima dogovoreno da će se projekt nastaviti početkom nove školske godine. Učenici su snimili svoje videovijesti te je organiziran natječaj za odabir najboljih videovijesti.  Učenici su glasovanjem odlučili koja je škola snimila najbolji uradak. Organizirana je i virtualna razmjena knjiga među učenicima, a mi smo organizirali u razredu međuvršnjačku razmjenu u kojoj je svatko donio knjigu pa su u razredu razmijenjene knjige. Na prijedlog učenika u predvorju škole stavili smo policu s knjigama, a učenici mogu odnijeti knjigu i donijeti neku drugu i staviti na policu. Finalni proizvod projekta je zajednički akrostih koji su napisali učenici partnerskih škola. U svibnju su projektni partneri, učenici i roditelji ispunili evaluacijske listiće te je održan online sastanak učenika partnerskih škola.

Ivanka Tomić, prof. hrvatskoga jezika