ZAŠTITIMO DJECU! KIBERNETIČKI NAPAD ILI CYBERBULLYING

Autor: Sanja Huljić, 9. 10. 2023.

Dragi roditelji,

Internet je odličan izvor informacija i zabave kako za djecu tako i za odrasle. Želimo li uživati u internetu i svim sadržajima i mogućnostima koje pruža, trebamo naučiti našu djecu odgovornom i pametnom korištenju interneta. Pomozite djetetu i zaštitite ga od sadržaja nepoželjnih i neprimjerenih njihovoj dobi.

Dragi roditelji,

Također, Vaše dijete treba biti svjesno kada i kome može otkriti svoje osobne podatke, stoga treba razgovarati sa svojim djetetom o rizicima „chat-a“ i mogućim velikim opasnostima pri opasnostima mogućih susreta s nepoznatim osobama.

Poželjno je da otkrivate internet zajedno, dogovorite pravila pristupa i korištenja interneta zajedničkim upoznavanjem i korištenjem interneta i na kraju svakako potaknite dijete na zaštitu osobnih podataka.

Naiđete li na bilo kakav sadržaj koji Vam se učini ilegalnim i neprimjerenim molimo Vas da ga prijavite na zastita-djece@hakom.hr

Hrvatska regulatorna agencija za mrežne djelatnosti (HAKOM) brine o zaštiti korisnika elektroničkih komunikacijskih usluga, o ranjivim skupinama korisnika, a posebno o potrebama djece i mladih, odnosno o zaštiti djece u digitalnom okruženju.

HAKOM je 2021. proveo istraživanje o navikama i iskustvima korištenja interneta u Republici Hrvatskoj. Između ostalog, ispitivanje je pokazalo da korisnici interneta u RH najčešće izbjegavaju preuzimanje aplikacija iz nepoznatih izvora, štite osobne podatke i ne stupaju u kontakt s nepoznatim osobama. Unatoč tome, njih 15 posto izjasnilo se kako su imali iskustvo kibernetičkog napada ili cyberbullyinga.

U sklopu projekta zaštite djece na internetu i u svijetu mrežnih tehnologija provodi se i program edukacije roditelja učenika petih razreda osnovnih škola s ciljem davanja potrebnih informacija roditeljima o odgovornom ponašanju prilikom uporabe mrežnih tehnologija, u trenutku kada se djeca njima počinju samostalno koristiti bez stalnoga nadzora odraslih.

Brošure “Kako se zaštititi u svijetu interneta i mobilnih uređaja" sadrži praktične i korisne savjete o opasnostima i sigurnosti na internetu, zaštiti privatnosti i osobnih podataka, načinu ponašanja i odgovornoj uporabi društvenih mreža, a dio je programa informiranja djece i roditelja kojeg HAKOM provodi u suradnji s Ministarstvom znanosti i obrazovanja.

U nastavku slijede navedene Brošure i praktični savjeti sa stranica HAKOM-a.

Pedagoginja Sanja Huljić, prof.

ZAŠTITA DJECE NA INTERNETU

Internet djeci može poslužiti kao izvanredno sredstvo komuniciranja i učenja ukoliko se koristi pametno. Stoga je preporučljivo popričati s djetetom o internetu i utvrditi pravila njegova korištenja. Računala koja imaju pristup internetu uvijek treba držati na vidljivom mjestu. Djetetu treba omogućiti da samo razvije potreban oprez njegova korištenja. Interes roditelja i njihova uključenost u djetetove aktivnosti korištenja interneta najučinkovitiji su način zaštite.

Kako djeca koriste Internet

Djeca se spajaju na internet pomoću osobnog računala, pokretnog telefona i igraćih konzola kod kuće, u školi, kod prijatelja i u internet kafićima. Koriste internet pri rješavanju domaćih zadaća, igraju razne igrice koje im omogućava internetska usluga, pišu blogove, šalju instant poruke i elektroničku poštu. Internet djeci omogućava druženje, kreativnost i zabavu, ali pritom je bitno napomenuti njegovo usmjereno i pametno korištenje. Pametno korištenje interneta podrazumijeva donošenje pametnih odluka i izbjegavanje opasnih situacija. Treba prihvatiti nove moderne tehnologije i prednosti koje one donose za Vaše dijete. Učite zajedno s Vašim djetetom i budite upoznati s načinom kojim se koristi Internetom.

Pomozite djetetu

Postoje razna sredstva pomoću kojih možete pročistiti internetski sadržaj kojim se Vaše dijete može koristiti i na taj način zaštititi dijete od sadržaja nepoželjnih i neprimjerenih njihovoj dobi. Internet i njegove mogućnosti pružaju puno Vašem djetetu ali potrebna je i roditeljska kontrola. Navest ćemo nekoliko savjeta koji mogu pomoći Vama i djetetu pri korištenju interneta.

• Otkrivajte internet zajedno
  • Dogovorite pravila pristupa i korištenja interneta kroz zajedničko upoznavanje i korištenje interneta.
  • ​Potaknite dijete na zaštitu osobnih podataka

Vaše dijete treba biti svjesno kada i kome može otkriti osobne podatke i to može biti od neprocjenjive važnosti. Razgovarajte sa svojim djetetom o rizicima „chat-a“ i mogućim velikim opasnostima prilikom potencijalnih susreta s nepoznatim osobama koje je Vaše dijete upoznalo na taj način. Prilikom takvih susreta uvijek bi trebala biti nazočna osoba kojoj Vi vjerujete.

Ne smijete biti prestrogi pri zabranama i ograničavanjima korištenja Interneta

Ukoliko ste previše kritični i previše strogi pri zabranama i stvaranju granica korištenja interneta, može se dogoditi da se Vaše dijete počne koristiti internetom u tajnosti i bez Vaše kontrole. Vrlo je bitno da dijete zna kako ne može vjerovati svemu što pročita na internetu.

Internet ima više dobrih nego loših strana

HAKOM-ove brošure sadrže praktične i korisne savjete vezano uz opasnosti i sigurnost na internetu, zaštitu privatnosti i osobnih podataka, načinu ponašanja i uporabe društvenih mreža.

Početkom ove godine, kao i prošle godine, HAKOM se aktivno priključio i podržao akciju „Sigurniji internet za djecu i mlade“ Ove godine međunarodni Dan sigurnijeg interneta obilježen je uz slogan „Zajedno za bolji internet“, više na poveznici.