MEĐUNARODNI PROJEKT SHE ŠKOLA: PRIRODA JE SPAS ZA NAS

Autor: Marta Goričan, 4. 7. 2023.

U školskoj 2022./2023. godini OŠ “Pavao Belas” uključena je u međunarodni projekt “Hrvatske mreže škola koje promiču zdravlje”, koji se provodi u okviru projekta “Europske mreže škola koje promiču zdravlje” – SHE škole (Schools for Health in Europe).

Škola je osmislila vlastiti projekt unutar SHE-a pod nazivom ”Priroda je spas za nas” te izradila akcijski plan čiji su prioriteti: promicanje zdravlja, razvijanje svijesti o pravilnoj prehrani, poticanje sportskih aktivnosti i briga o mentalnom zdravlju.

Link na stranicu Schools for Health in Europe: https://www.schoolsforhealth.org/

Link na fotoalbumhttp://os-pavao-belas.skole.hr/fotogalerija?show=album&id=157

Na Interdisciplinarnom državnom stručnom skupu u organizaciji AZOO-a i HZZJZ održanom u Vela Luci od 29. do 30. lipnja 2023., predstavila nas je pedagoginja Sanja Huljić. Prezentirala je brojne aktivnosti koje smo tijekom nastavne godine odradili te je primila certifikat kojim se naša škola imenuje članicom Mreže škola koje promiču zdravlje.

Škola je promicala zdravlje izradom prirodnih kozmetičkih proizvoda bez štetnih sastojaka te osposobljavanjem učenika za pružanje prve pomoći u svakodnevnom životu.

Svijest o pravilnoj prehrani razvijali smo kroz nekoliko radionica:

• “Voda – najzdravije piće”
  • “Zdrava užina” i
  • “Pravilna prehrana”.

Sportske aktivnosti smo poticali projektima:

• “Vrtim zdravi film”
  • “Olimpijski dan” i
  • “Plogging”.

O mentalnom zdravlju učenici su učili kroz:

• “Mindfulness” – niz kratkih vježbi usmjerenih na pažnju, kao što su: vježbe disanja, fokusa, zahvalnosti, opuštanja, povezanosti s prirodom
  • “Zoomor” – osvijestiti i podijeliti međusobno osjećaj umora i zamora od pretjeranog korištenja ekrana
  • “Igra ogledala” i “Puhanje mjehurića” – prepoznavati i reflektirati emocije te naučiti se nositi s neugodnim osjećajima i pružiti psihosocijalnu podršku
  • „Vruća čokolada“ i „Vatrica u rukama“ – vježbe fokusa, disanja i usmjeravanja pažnje
  • „Prizemljenje“ – vježba koja nas umiruje u stanju panike, visoke uznemirenosti, straha, ljutnje i tuge
  • “Budimo prijatelji” – učenici su učili o razrednoj povezanosti.

Koordinatorica projekta u školi je Marta Goričan, učiteljica prirode, biologije i kemije, Ostali članovi radne skupine kao edukatori su učitelji Škole: Ivanka Tomić, Ninoslav Čop, Terezija Šestak, Elizabeta Šnajder, Elena Žugec, Ivana Lovrić (edukator i komunikacija), te pedagoginja Škole Sanja Huljić (vrednovanje).

prof. Marta Goričan