2017-04-25 18:55:39

NAŠE WIKICE

I ove su godine učenici naše škole sudjelovali u projektu Wiki-dveri VI.

U šestom dijelu projekta Wiki-dveri VI – upoznavali smo legende i priče zaprešićkoga kraja i provodili smo ga tokom školske godine 2016./2017.

U projekt je bilo uključeno 50 učenika osnovnih škola zaprešićkoga kraja: OŠ Antuna Augustinčića i OŠ Ljudevita Gaja iz Zaprešića, OŠ Pavao Belas iz Brdovca, OŠ Ivane Brlić-Mažuranić iz Prigorja Brdovečkog, OŠ Ante Kovačića iz Marije Gorice, OŠ Pušća, OŠ Kupljenovo i OŠ Luka, OŠ Jakovlje koji su, okupljeni u 9 istraživačkih timova, stvorili internetske stranice o legendama i pričama zaprešićkog kraja kroz umjetničku formu filma, stripa i slikovnice.

Matea Cica, Dora Gerić, Matea Trucek i Lorena Lešnik iz 5.A, zatim Magdalena Crkvenac i Magdalena Gavran iz 5. B, te Tina Grebenar iz 4. A, ovogodišnje su vrijedne „Wikice“ koje su nacrtale strip prema jednoj staroj legendi o „Škrlaku“, a koju nam je ispričao član KUD-a Januševec, gospodin Alojz Šoštarić iz Drenja.

U sklopu projekta bili smo na edukacijskom izletu. Prvo smo posjetili Klanjec i Franjevački samostan s crkvom Navještenja Blažene Djevice Marije koje su dali podići 1630. godine Sigismund i Nikola Erdody.

Klanječka crkva jedan je od prvih ranobaroknih sakralnih spomenika u Hrvatskoj, a ujedno je i mauzolej obitelji Erdody.

Nakon Klanjca, posjetili smo etno–selo Kumrovec,  najveći tradicijski uređeni prostor u Hrvatskoj koji posjetiteljima dočarava autentičan izgled zagorskog sela s početka 20. stoljeća.

Naša je treća destinacija bila Veliki Tabor.

Oko datiranja Velikog Tabora mišljenja struke su podijeljena. Jedni zastupaju mišljenje da je najstariji dio Velikog Tabora sagrađen sredinom 15. stoljeća dok drugi smatraju da se s izgradnjom najstarijeg dijela započelo tek nakon 1502. godine. Gradom je najduže gospodarila obitelj Rattkay (1502.—1793.). Rattkayi su 1559. godine stekli status baruna i postali jedni od najmoćnijih plemića u Hrvatskoj.

Jedan od najpoznatijih Rattkaya bio je kanonik i povijesnik Juraj Rattkay (1613.—1666.) koji je 1652. godine u Beču izdao djelo „Memoriae Regum et banorum Regnorum Dalmatiae, Croatiae et Sclavoniae“. Najzanimljivija nam je bila legenda o Veroniki Desiničkoj koju možete pročitati na stranicama Muzeja Veliki Tabor.

Puno smo toga naučili, a usput smo se družili s ostalim učenicima iz drugih škola.

Nakon izleta dogovorile smo termin za rad u knjižnici Ante Kovačića pod vodstvom jedne od voditeljica projekta, knjižničarke Janje Severović. Upisivale smo u Wikipediju na stranicu Wiki- dvera sve što se radilo u ovogodišnjem projektu. Rezultate rada naših „Wikica“ možete pogledati na poveznici:

http://wiki-dveri.info/wiki/Škrlak

I za kraj, završna svečanost te dodjela priznanja sudjelovateljima projekta održat će se 2.5.2017. u 18.00 sati u zaprešićkoj knjižnici Ante Kovačića. Učenici svih škola izložiti će o čemu su radili kroz 5 minuta pred ostalom publikom.

Pozivamo Vas da svojim prisustvom uveličate ovaj događaj!

Strip „Škrlak“ možete pogledati na stranici Wiki-dvera:

http://wiki-dveri.info/wiki/Škrlak

​FOTOGALERIJA

Mentorica: knjižničarka Višnja Tepeš


 


Osnovna škola Pavao Belas