Sigurnost i zaštita na Internetu

Radna bilježnica za djecu s priručnikom za roditelje i učitelje

Radna bilježnica “Igraj se i uči: online” može poslužiti kao pomoć pri uvođenju modernih alata i online svijeta u život djece u dobi od 4 do 8 godina. Radna bilježnica djeci donosi 30 stranica zabave i igara, ali ih i potiče da poboljšaju osnovno znanje jezika, matematičkih, društvenih i kulturnih vještina te razumijevanje utjecaja modernih tehnologija na svakodnevni život. Aktivnosti su osmišljene tako da istodobno potiču roditelje i učitelje da s djecom porazgovaraju o mogućim problemima. Uz radnu bilježnicu pripremili smo i list sa sličicama za naljepnice.

Uz radnu bilježnicu za roditelje i učitelje pripremljen je priručnik u kojem će pronaći mnoštvo uputa kako razgovarati s djecom o temama poput zaštite privatnosti ili vršnjačkog nasilja uz istovremeno ispunjavanje zadataka iz bilježnice.

Uspostavljen Centar za sigurniji Internet

Sigurnost djece na internetu ( korisne brošure)

Nacionalni Cert, odjel CARNet-a zaduženog za računalnu sigurnost na Internetu u Republici Hrvatskoj , izdao je brošuru za sigurnije korištenje računala na Internetu i brošuru za sigurnije korištenje najpopularnije društvene mreže Facebook.

Brošura -  Sigurnije na internetu  pomaže prepoznati opasnosti i nudi rješenja za aktivnu zaštitu te se posebno fokusira na izbjegavanje prijevara i zaštitu privatnih i osjetljivih podataka.
Brošura - Zaštite privatnost na Facebooku objašnjava opasnosti prilikom postavljanja osobnih podataka i sadržaja na Facebook te načine podešavanja profila na način da se sačuva privatnost.

Radoznalci u akciji " Sigurniji internet za djecu i mlade"

Udruga "Suradnici u učenju" je uz financijsku potporu Ministarstva uprave pripremila prvu igru u seriji Radoznalci u akciji "Sigurniji internet za djecu i mlade".

Tema igre je zaštita osobnih podataka, a obrađena je kroz niz kratkih priča koje djecu stavljaju u problemske situacije kakve susreću na internetu. Djeca igru mogu rješavati samostalno jer je uz svako pitanje pripremljen i savjet koji im objašnjava moguće probleme i posljedice raznih postupaka i oblika ponašanja na internetu.

Portal - Sigurnost i zaštita na Internetu

Internet je važno sredstvo komunikacije u osobnom i profesionalnom životu, te u učenju i poučavanju. No, ponekad može doći do njegove zlouporabe te je izuzetno važna briga o sigurnosti, točnosti i zaštiti informacija.

Posjetite portal Sigurnost i zaštita na Internetu i informirajte se o svim aktualnostima vezanim za računalnu tehnologiju i sigurnost.

Pravila ponašanja na Internetu - Internet bonton

Internet nije samo mreža računala, nego i velika neformalna zajednica s vlastitim kodeksom ponašanja. Pravila ponašanja na Internetu slična su onima u svakodnevnom životu pa su i na Internetu razni oblici agresivnog i uvredljivog ponašanja te povrede privatnosti neprihvatljivi.

Više o Internet bontonu:
Internet bonton - pravila lijepog ponašanja na Internetu.

Priručnik za djecu

Priručnik za roditelje

Pravila prihvatljivog korištenje interneta

Da bi se djeca što bolje zaštitila u online svijetu i da bismo ih pripremili za rizike na koje mogu naići, treba razgovarati s njima i zajednički osmisliti pravila prihvatljivog korištenja interneta.

Sigurno na Internet

Na inicijativu Udruge „SB film“ uz potporu Američkog veleposlanstva, a  u suradnji s Policijskom upravom Brodsko-posavskom, Općom bolnicom, Knjižnicom i nekoliko osnovnih škola  pripremljen projekt „Sigurno na Internet“.

Cilj ovog projekta je upozoriti djecu i učenike na opasnosti koje im prijete na društvenim mrežama, te ih uputiti na to, kako oprezno pristupiti internetu, zaštititi se uz poštovanje određenih pravila i izbjeći brojne zamke, kako ne bi postali žrtvom ovako moćnog komunikacijskog sustava.

Tijekom projekta snimljen je 18-minutni dokumentarni film "Sigurno na Internet"  kojeg možete
pogledati online.

Novi početak školske godine dočekala/dočekao sam: