> e-Twinning

Multilingual book

Autor: Ivana Lovrić, 31. 5. 2021.

Učenici šestih razreda naše škole sudjeluju u eTwinning projektu The Multilingual book. Projekt je započeo u rujnu, a završava u lipnju. Radi se o izuzetno zahtjevnom i slojevitom projektu kojeg su pokrenuli predstavnici Turske i Portugala. Uz njih sudjeluju i učitelji i učenici iz Španjolske, Rumunjske, Gruzije, Poljske, Irske i naravno Hrvatske.

Više o projektu istražite ovdje

Primarni cilj projekta je bio napisati kratke priče na materinskom jeziku (do 1500 riječi), prevesti ih na engleski jezik, ilustrirati te objaviti na blogu i distribuirati među zemljama članicama u obliku zbirke priča. Time se namjerava poboljšati spisateljska kreativnost i izražavanje i na materinskom i na stranom (engleskom) jeziku. Ovo je već druga takva zbirka osnivača projekta, a prva u kojoj sudjeluje naša škola kao predstavnik Hrvatske. Ciljevi projekta su usklađeni i s kurikulumom engleskog jezika.

Na početku projekta svi sudionici su se složili s uvjetima i pravilima te pribavili suglasnosti za sudjelovanje.

Prvi zajednički zadatak bio je odabir tema. U tu svrhu učenici su predlagali teme o kojima žele pisati, sve su teme i njihova obrazloženja objedinjeni na Padlet stranici.

Učenici su izradili logo i uvodni video projekta

Osim glavnog zadatka pisanja priča, učenici su sudjelovali i u dodatnim aktivnostima kao što je obilježavanje Dana knjige i Dana pismenosti. Turski partneri su videom pružili podršku Hrvatskoj nakon razarajućeg potresa.

Učenice 6.a,b i c te 7.b napisale su priče na hrvatskom, priče su prevedene, a zatim smo kreirali knjige u aplikaciji Storyjumper. Knjige osim prijevoda sadrže i ilustracije naših partnera iz projekta. Učenici 5.a i 6.a ilustrirali su priče naših partnera.

Rea's story

Book titled 'A Mysterious PlanetTajanstveni planet'Read this book made on StoryJumper

Marta's story

Book titled 'AN ENCOUNTER WITH A FRIENDSusret s nepoznatim prijateljem 'Read this book made on StoryJumper

Maja's story

Book titled 'I spent a day with a person from the pastProvela sam dan s osobom iz prošlosti'Read this book made on StoryJumper

Marija's story

Book titled 'BUDUĆNOSTFUTURE'Read this book made on StoryJumper

Nina's story

Book titled 'Pogled u budućnostA SNEAK PEEK INTO THE FUTURE'Read this book made on StoryJumper

Sara's story

Book titled 'Dear future meDragoj budućoj meni'Read this book made on StoryJumper

Projekt je učenicima omogućio aktivno korištenje engleskog jezika kroz niz Zoom webinara, na kojima su naše učenice pokazale zavidnu sposobnost izražavanja o temama poput: kako započeti i završiti priču, kako kreirati likove, kako razviti motivaciju za pisanje itd.

Naši učenici su sudjelovali i u pisanju jednog odlomka suradničke priče.

Uz sve to, Sara Krleža je sudjelovala kao partnerica u kreiranju knjige turskih partnera, posudila je glas u stvaranju engleske engleske verzije knjige.

Pozivamo vas da posjetite blog i Storyjumper (linkovi navedeni gore) i sami procijenite o uspjehu naših mladih pisaca i njihovih partnera.

Kategorija: Hrvatska

Kategorija: priče

Naši učenici i njihovi vršnjaci izrazili su već svoja razmišljanja kroz završnu evaluaciju. Projekt je prema njihovim riječima motivirajući, nadahnjuje, potiče na upotrebu novih web alata, potiče na upotrebu engleskog jezika, a izrazili su želju i za ponovnim sudjelovanjem.

Nastavnica engleskog jezika,
Ivana Lovrić