SVEČANOST PROLJEĆA

Autor: Dalia Kager, 28. 4. 2015.

U četvrtak 23. travnja 2015., u našoj se školi održao Glazbeno-poetski recital povodom Jurjeva u organizaciji Općine Brdovec i Udruge likovnih i književnih stvaralaca „Vladimir Maleković“. "Jurjevo je svečanost proljeća" kazala je voditeljica programa Đurđica Haladi, pjesnikinja Udruge „Vladimir Maleković“.

Običaji koji su bili tipični za obilježavanje Jurjevog bili su raznoliki: plele su se kitice, vjenčići, kitilo se blago i kuće, a sve to je simboliziralo proljeće i Dan proljeća. Jedan od običaja bio je odlazak od kuće do kuće prilikom čega su se pjevale obredne pjesme koje su simbolizirale proljeće, veći plod stoke, plod zemlje, ljudi su čestitali jedni drugima, poželjevši jedni drugima sve najbolje.

U prvom dijelu programa nastupio je KUD „Mihovil Krušlin“ i učenici OŠ „Ivana Perkovca“ iz Šenkovca koji su zajedno otpjevali prigodnu jurjevsku pjesmu. Nakon Šenkovčana sa svojim recitalima nastupile su dvije učenice iz OŠ „Ivane Brlić-Mažuranić“. Učenici naše škole Viktor Saks i Tomislava Špoljar predstavili su se pjesmama A.G. Matoša „Utjeha kose“ i Josipa Pupačića „Ne može se rastati od sebe“.

Učenici Glazbenog odjeljenja naše škole, Lara Janjatović, 2. r nastupila je na violini, Jana Novosel, 2. r. na flauti, Ivan Tečić, 2. r. na harmonici, Nina Pili, 1.r. na klaviru te Kaja Novosel, 2.r. na flauti.Mlada pjesnikinja udruge „Ekoturistiko“, Nikolina Laljak, također učenica naše škole, nastupila je sa svojom pjesmom „Jurjevo“. Sa svojim su recitalima nastupile pjesnikinje Udruge „Ivana Perkovca“ Nada Lozar- Tomašić i Marica Planinšek. Iz Dubravice nam je stigla pjesnikinja, Štefanija Ludvig koja je prvo čestitala imendan svim Đurekima, Đurđicama i Jurekima, a zatim se predstavila svojom pjesmom „Ljubav med cvetjem“. Program se nastavio recitalima, a ovaj put je nastupila grupa pjesnika iz Udruge „Vladimir Maleković“: Marina Žmauc, Branko Zbukvić, Željko Sporiš, Milica Valenčak i Đurđica Haladi. Publiku su pred sam kraj programa dobro nasmijale članice Udruge „Brdovčanke“ koje su nastupile u igrokazu „Bara i Štefa“ u kojem su se borile za Juru pa su zbog toga i čak na sudu završile. Kako je program započeo pjesmom, tako je i završio i to nastupom KUD-a „Januševec“ s glazbenim voditeljem Brankom Blaževićem.

Na završetku programa voditeljica je pozvala publiku na mali domjenak. Bio je to zanimljiv i hvale vrijedan kulturni događaj za sve posjetitelje.

Višnja Vujić