Predavanje o ovisnostima

Autor: Dalia Kager, 29. 3. 2015.

Učenici sedmog razreda slušali su 12. ožujka predavanje i radili u radionici na temuOvisnosti i prevencija ovisnosti koje vodi dr. med. Tvrtko Pervan, voditelj Službe za zaštitu mentalnog zdravlja, prevenciju i izvanbolničko liječenje ovisnosti Zavoda za javno zdravstvo Zagrebačke županije sa sjedištem u Zaprešiću.

Doktor Pervan je   iznio  zanimljive podatke i pojedinosti o ovisnostima na području Zagrebačke županije i potkrijepio ih primjerima iz prakse s kojima se i sam susretao u tijeku svog rada.

Dr. Pervan je govorio o ovisnostima o alkoholu, pušenju, konzumiranju droge, pretjeranom korištenju interneta, kockanju…

„Za početak, zavući ću rukave, jer krećem u borbu, borbu protiv ovisnosti.“

Nakon sažetog i lijepog uvoda podijelio nas je u pet skupina i svakoj je dao sliku različitih ovisnosti s prikladnim pitanjima o toj ovisnosti. Nakon što smo odgovorili na pitanja dr. Pervan prošao je s nama po tim pitanjima, opisao te ovisnosti i dodao po primjer iz svojeg iskustva. Bilo je zabavno što je najboljoj grupi dao čokoladu kao nagradu.

„Na putu odvikavanja od alkoholizma susreo sam se sa svakakvim posljedicama te ovisnosti no najgora je nasilje u obitelji. Najčešće otac tuče ženu i djecu. Jedna od težih stvari,to mi je jako teško izgovoriti, je kada otac siluje vlastito dijete.“

„Moja kćer pričala mi je kako je njena najbolja prijateljica upala u loše društvo i kako to društvo puši i pije. Rekla mi je kako je probala pušiti i popiti, i da joj se nije svidjelo, no da sebe samu tjera na to kako bi se mogla družiti s njima i biti popularna. Njoj to smeta, priznala mi je, i tražila me savjet. A ja sam joj rekao da svoju prijateljicu pita: „Zašto?“. Zbunjeno me pogledala i otišla. Par dana poslije kćer me sretno pogledala i zahvalila. Mislim da je shvatila poruku.“

Na satu Dr. Pervana bilo je zanimljivo i poučno. Nabrojao nam je uistinu puno bolesti koje se dobiju konzumiranjem već nabrojanih ovisnosti. Bilo nam je jako šokantno kada nam je rekao da je većina tih bolesti smrtonosna.

„Kao što već sigurno znate alkohol, droga, cigarete,…ne samo da štete korisnicima tih ovisnosti, nego štete i drugima oko njih.“

„Ja se bavim sportom a preporučujem ga i drugima, jer se njime sigurno borimo protiv ovisnosti o kojima smo pričali“

Lea Katnić 7. A