GLAZBENA ŠKOLA U BRDOVCU!

Autor: Dalia Kager, 4. 11. 2013.

Krajem ožujka i početkom travnja krenuo sam u izradu projekta osnivanja glazbene škole u Brdovcu postavio retoričko pitanje: „Treba li Brdovcu i okolnom području osnovna glazbena škola?“ te odgovor uobličio u članak. Naravno, treba! I uspjelo je! Ministarstvo znanosti, obrazovanja i sporta te Zagrebačka županija su prihvatili projekt pa je učenicima Brdovca i okolice omogućeno pohađanje programa osnovnoškolskog glazbenog obrazovanja!

Predstavljajući projekt, naišao sam na odobravanje na svakom koraku i dobio veliku podršku od suradnika u školi, članova Školskog odbora, roditelja, Brdovčana, župnika, načelnika gosp. Alena Prelca i lokalne uprave, pročelnika gosp. Vjerana Štublina ispred osnivača, ministarstva, prijatelja glazbenika, profesionalaca...

Mnogi su se i aktivno uključili, pa posebno zahvaljujem: gosp. Mirku Bochu, nadzorniku orkestra Zagrebačke filharmonije, gosp. Krunoslavu Babiću, tubisti i profesoru na Akademiji, gđa Heleni Babić, kontrabasistici i gosp. Željku Novoselu, prof. gitare. Prošli smo sve administrativne barijere uz spretnost tajnice Škole gđe Snježane Smrkulj i pomoć gđe  Nade Sohore, pravnice u Zagrebačkoj županiji.

No, to je bilo „lako“. Sad nas čeka pravi posao - ideju pretvoriti u djelo, okupiti učenike, glazbene stručnjake i krenuti. Rješenjem Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta omogućeno nam je, kako je u projektu i predviđeno, osnovnoškolsko glazbeno obrazovanje za sljedeće instrumente: klavir, gitara, violina, harmonika, flauta i tamburice. Školu ćemo graditi od prvog razreda u dva razredna odjela i svake ćemo godine rasti.

Prije svega moramo provesti audiciju koja će biti održana u dva dijela: u srijedu 6. studenoga za učenike naše škole i u petak 8. studenoga za učenike okolnog područja. Oba su termina od 17,30 sati. Audiciji mogu pristupiti učenici trećih i četvrtih razreda redovne osnovne škole. Učenici mlađe, odnosno starije dobi mogu doći na audiciju, no nemaju prednost pri upisu. Interesno područje pokriva općine Brdovec, Mariju Goricu, Dubravicu i Pušću. Učenici s ostalih područja također mogu pristupiti audiciji, no nemaju prednost pri upisu. Audiciju će provoditi stručnjaci s iskustvom. Upisna je kvota 30 učenika u dva razredna odjela. Broj učenika prema pojedinom instrumentu odredit ćemo anketom i interesom prema rezultatima audicije. Mjesečna cijena polaženja programa bit će 200,00 kn. Obavijest će o audiciji biti objavljena na Radio Zaprešiću, plakatima i letcima te web stranicama općina i škola.

Rad škole bit će organiziran prema Zakonu o odgoju i obrazovanju u osnovnim i srednjim školama te prema Zakonu o umjetničkom obrazovanju. Program će se obrazovanja izvoditi prema Nastavnom planu i programu za osnovnu glazbenu školu. Učenici će biti upisani u e-Maticu kao polaznici osnovne glazbene škole. Kako je škola digitalizirana, i rad učenika bit će praćen aplikacijom e-Dnevnik. Na kraju nastavne godine učenici će dobiti Svjedodžbu o završenom prvom razredu osnovnoškolskog glazbenog obrazovanja. Vjerujem kako ćemo uz pomoć glazbenih stručnjaka s našega područja vrlo brzo steći reputaciju kvalitetne škole. Otvorit ćemo se za suradnju prema svim školama našega profila, tj. prema svim osnovnim školama koje pored redovnog osnovnoškolskog obrazovanja imaju proširenu djelatnost osnovnim glazbenim obrazovanjem. Takvih je u Hrvatskoj sada dvadeset tri.

Prostor imamo, zato sam i krenuo u projekt, a instrumente samo djelomično. Za početak ćemo se snaći posudbama. Opremanje kvalitetnim instrumentima provest ćemo što hitnije. Troškovnik je spreman. Sada imamo Rješenje MZOS-a koje nam je temelj za pokretanje projekta opremanja. Od lokalne uprave i osnivača imamo obećanje kako će financijski pratiti projekt od gotovo 400.000,00 kn. Hoće li to biti: malo po malo, javna nabava prema sastavljenom troškovniku ili financiranje iz fondova EU-a, nije bitno jer smo na sve spremni. Samo neka opremanje krene.

Za sva pitanja, sugestije, primjedbe ili protivljenja, slobodno mi se obratite na brojeve 01/3315439, 099/3931100 ili elektronskom poštom na adresu: glazbenaskolabrdovec@gmail.com.

Andrej Peklić