Dan šarenih čarapa: dan podrške osobama s Downovim sindromom

Autor: Tomislav Cerinski, 26. 3. 2020.

"PAZEĆI sebe, paziš i mene"  moto je novog videa otprije poznate platforme za osobe sa sindromom Down "Čuvari ljubavi" koju su prošle godine pokrenule, kao zastupnice svoje djece, a povodom Svjetskog dana sindroma Down, majke djece s Downovim sindromom iz Zagreba i okupile roditelje i djecu kako bi snimile video i senzibilizirale javnost prema toj osjetljivoj populaciji:

S obzirom na to da se Svjetski dan sindroma Down ove godine nije obilježio javnim koncertima i okupljanjima, majke su odlučile javnosti poslati snažnu poruku:

Mole ljude da štite svoje osobno zdravlje jer time štite i zdravlje ove osobito osjetljive populacije.

Općenito su osobe s Downovim sindromom sklonije infekcijama dišnog sustava, često su slabijeg imuniteta, veliki postotak se bori s nekom pridruženom bolesti poput srčanih grešaka, hipotireoze, krvnim i drugim bolestima, što ih čini osobito ranjivom skupinom za koju bi borba s koronavirusom mogla biti iznimno teška. Stoga se pozivaju širu populaciju na odgovorno i savjesno ponašanje, brigu o svom i tuđem zdravlju kako bi zaštitili prvo sebe, a potom i one koji su najslabiji među nama i najpodložniji oboljenjima u ovo vrijeme pandemije.

Također apeliramo: svatko od nas može razmisliti čime može razveseliti osobe koje su drukčije po bilo čemu od nas a žive u našoj blizini.

Zašto obilježavamo Svjetski dan sindroma Down, 21. 3.?

Ujedinjeni narodi (UN) su 10. studenog 2011. prihvatili predloženu rezoluciju i donijeli odluku kojom se 21. ožujka obilježava kao Međunarodni dan osoba s Down sindroma (World Down Syndrome Day). Datum 21. ožujka simbolizira 3 reprodukcije 21. kromosoma što je glavno genetsko obilježje osoba s Down sindromom. Usvajanjem ove odluke UN iskazuje svoju podršku zaštiti prava osoba s Down sindromom u cijelom svijetu, a posebice u zemljama u razvoju, navodi Hrvatska zajednica za Down sindrom.

Ciljevi obilježavanja ovog dana su buđenje svijesti i razumijevanja te međunarodna podrška kako bi se poštovala prava ljudi sa DS-om i poboljšao njihov položaj, a samim tim i kvaliteta života, kao i promoviranje svijesti i razumijevanje Down sindroma uz mobiliziranje podrške i priznavanja, dostojanstva, prava i dobrobiti za osobe sa Down sindromom.

Prosječno se jedno od 650 novorođene djece rađa s Downovim sindromom.

Taj poremećaj sprječava normalan tjelesni i mentalni razvoj djeteta.

Down sindrom smatra se jednim od najčešćih genetskih odstupanja pri kojem postoji višak jednog ili dijela jednog kromosoma što uzrokuje različite probleme u psihofizičkom razvoju djeteta.

Bez obzira koliki je postotak oboljenja ili poremećaja prisutno, ova djeca i mladi trebaju posebnu pažnju, tijekom odrastanja različite medicinske i rehabilitacijske postupke te posebne metode učenja. Ovaj poremećaj je vrlo kompleksan te zahtijeva veliku angažiranost cijele obitelji oboljelog djeteta. Karakteristike djece s Down sindromom Topli, dobrodušni, vedri, veseli; komuniciraju sa svojom okolinom; vjerno kopiraju ponašanja svoje sredine, mogu biti kreativni, u fazi djetinjstva im je potrebna obitelj, a zatim je potrebno osamostaliti ih za samostalan život. Cijeli život im je potrebna tuđa njega i pomoć.

Simbol Dana sindroma Down su šarene čarape jer ih osobe s Down sindromom ne mogu upariti. Nošenjem šarenih čarapa pokazuje se podrška borbi osoba s Down sindromom da se integriraju u naše društvo, da im se osigura mjesto u vrtiću i školi, posao. Zašto taj dan nositi rasparene šarene čarape? Zato da se priča o problemima osoba s Down sindromom. Kada vas upitaju: zašto nosiš šarene (različite) čarape? Progovorit ćete o problemima osoba s Downom i pokazati podršku